Szukając idealnego schronu

Film z tegorocznej edycji PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL o żmudnym poszukiwaniu najbezpieczniejszego miejsca do składowania toksycznych śmieci.

W ciągu ostatnich 60 lat na świecie zgromadziło się ponad 350 tysięcy ton odpadów promieniotwórczych. 80% z nich powstaje przy wydobywaniu rudy uranu, pozostałe 20% pochodzi z elektrowni jądrowych, ośrodków badawczych i zakładów uzdatniania zużytego paliwa jądrowego. Materiały te muszą być składowane przez tysiące lat w bezpiecznych miejscach, niezagrażających ludziom i środowisku. Szwajcarski fizyk i specjalista od odpadów nuklearnych Charles McCombie wraz z ekipą współpracowników wyrusza na wyprawę, której celem jest znalezienie najbezpieczniejszego miejsca na ziemi, w którym można składować odpady promieniotwórcze. „Szukając idealnego schronu” prowadzi widzów w różne zakątki Ziemi. Od Szwajcarii, przez niemieckie lasy aż do wioski nomadów na pustyni Gobi. We wszystkich tych miejscach demokracja i nauka zmagają się z ludzkim strachem i interesami państw czy firm. Na przykład w Nowym Meksyku burmistrz wyraził chęć składowania odpadów promieniotwórczych. Oczywiście za gigantyczną opłatą.

Niezależnie od wyników ekspertyz jedno jest pewne: odpowiedzialność społeczna i pokoleniowa zmusza nas do tego, aby miejsce takie znaleźć jak najszybciej.

Podobne filmy

DODAJ KOMENTARZ