Ostatni Dzwonek

Planete+

W latach 70. grupa naukowców napisała książkę wyznaczającą kierunki rozwoju ludzkości. Ich prognozy nie są pomyślne. Czy to już ostatni dzwonek, aby podjąć decyzje, które zaważą na przyszłości ludzkości?

W 1972 roku Klub Rzymski, czyli międzynarodowa organizacja zrzeszająca niezależnych naukowców, biznesmenów i polityków badających sprawy publiczne, wydała książkę „Granice wzrostu”. Jej autorzy przeanalizowali przyszłość ludzkości biorąc pod uwagę takie czynniki jak populacja, produkcja przemysłowa, nieodnawialne zasoby naturalne Ziemi i zanieczyszczenie środowiska.
Analiza naukowców zakłada, że jeśli poziom wzrostu światowej populacji, dynamika rozwoju przemysłowego, powiększające się zanieczyszczenie środowiska i skala produkcji żywności zostaną utrzymane, to efektem tego będzie niekontrolowany spadek populacji i zahamowanie produkcji przemysłowej w XXI wieku.
Ekstremalne zmiany klimatyczne, głód i bieda, przeludnienie i kryzysy finansowe to problemy współczesnego świata wynikające bezpośrednio z eksploatacji środowiska, industrializacji czy rosnącego przyrostu naturalnego. Reżyser dokumentu apeluje, że być może to ostatni dzwonek, aby podjąć decyzje, które zaważą na przyszłości ludzkości. Film Enrico Cerasuolo został wzbogacony wywiadami z ekspertami oraz materiałami archiwalnymi z lat 70.

Podobne filmy

DODAJ KOMENTARZ