Gyumri

Planete+

Miasto Gyumri w Armenii ucierpiało podczas tragicznego trzęsienia ziemi 7 grudnia 1988 roku. Dokładna liczba ofiar nie jest znana. Oficjalnie 25 000 ludzi, nieoficjalnie trzy razy tyle. Jedną trzecią stanowiły dzieci. Przez 20 lat mieszkańcy Gyumri starali się zapomnieć o katastrofie, pogodzić z utratą i zaakceptować nowe potomstwo.

Dzieci narodzone po kataklizmie często noszą imiona swoich zmarłych braci lub sióstr, których nigdy nie miały okazji poznać. Niektórym rodzicom kolejne dzieci zastępują te utracone. Wielu ludzi nie potrafi jednak powrócić do normalnego życia: poszukują zaginionych krewnych, urządzają domowe muzea pamięci.

Przez cztery lata Jana Ševčíková zbierała relacje na temat katastrofy. W swoim filmie zaznajamia widza z ogromem rozpaczy tych, którzy stracili najbliższych. Tych, których rany w duszy są ciągle niezagojone. Nie epatuje jednak ludzkim cierpieniem. Bardziej ją interesują sposoby radzenia sobie z nim. Autorce udało się przedstawić obraz zbiorowej traumy i jej konsekwencje. Dzisiejsze nastolatki nie tylko dźwigają brzemię wspomnień o utraconych braciach i siostrach, lecz także są bezustannie porównywane z wyidealizowanym rodzeństwem.

Podobne filmy

DODAJ KOMENTARZ