Kleopatra – Ostatnia władczyni Egiptu

Kleopatra – Ostatnia władczyni Egiptu ,angielska nazwa : Cleopatra – The Last Pharaoh, film lektor pl. 720p HD.
Kleopatra VII Filopator, Kleopatra Wielka, gr. Κλεοπάτρα Φιλοπάτωρ, egip. Qlwpdrt – Kliupadrat (ur. 69 rok p.n.e., zm. 12 sierpnia 30 roku p.n.e. w Aleksandrii) – ostatnia królowa hellenistycznego Egiptu, panująca w latach 51–30 p.n.e. Nosiła tytuły Królowa, Nowa Bogini, Bogini Miłująca Ojca, Bogini Miłująca Ojczyznę. Była córką Ptolemeusza XII Auletesa.

Początkowo panowała razem z młodszym bratem, Ptolemeuszem XIII Filopatorem, a zarazem jej mężem. W 48 p.n.e. pozbawiona władzy musiała uchodzić do Syrii. W 47 p.n.e. odzyskała tron dzięki interwencji Cezara.

Nominalnie Kleopatra panowała wraz ze swym drugim bratem i mężem, Ptolemeuszem XIV Filopatorem. W rzeczywistości rządziła z Cezarem. Z tego związku narodził się w 47 p.n.e. jedyny syn Cezara – Cezarion (Ptolemeusz XV Cezar, Filopator Filometor), w 30 p.n.e. zamordowany z rozkazu Oktawiana.

W 46-44 p.n.e. Kleopatra przebywała w Rzymie. Po śmierci Cezara wróciła do Aleksandrii i, aby uzyskać pełnię władzy, kazała zamordować Ptolemeusza XIV. W 41 p.n.e. związała się z Markiem Antoniuszem i na przełomie 37 i 36 p.n.e. poślubiła go bez rozwodu z Oktawią, siostrą Oktawiana. Z tego związku pochodzą dzieci: Aleksander Helios i Kleopatra Selene.

Wojna z Rzymem

W 32 p.n.e. Rzym wypowiedział Kleopatrze wojnę, a Antoniusz opowiedział się po jej stronie. W 31 p.n.e. Kleopatra wzięła udział w przegranej bitwie pod Akcjum. Po klęsce Antoniusza i jego śmierci oraz podboju Egiptu przez Oktawiana, popełniła samobójstwo (tradycja mówi o ukąszeniu kobry, świętego węża faraonów egipskich).

Kleopatra była kobietą o nieprzeciętnej inteligencji i fascynującej urodzie. Jej wykształcenie odbiegało daleko od przeciętnych w tamtej epoce. Energia i ambicja zbudowania imperium egipskiego, silny charakter czyniły z Kleopatry poważnego przeciwnika państwa rzymskiego.

Kleopatra, mimo że była Macedonką, szanowała tradycje swego królestwa, popierała kult bogów egipskich, dzięki czemu cieszyła się dużą popularnością wśród ludu. Związki z wielkimi Rzymianami miały pomóc jej w odzyskaniu dawnej świetności Egiptu. Kleopatra jest bohaterką licznych utworów literackich (Szekspir, Ludwig, Norwid, Morstin) i tematem wielu filmów.

Podobne filmy

DODAJ KOMENTARZ